Slovenský  športový  pony    jeho  význam  a  využitie   chove  koní  na  Slovensku

slovak  sports  pony  -  Marko Halo, Dušan Medvecký

Department of Animal Husbandry, The Slovak Agricultural University, Tr. A. Hlinku 2, 949 76 Nitra, Slovak Republic

 

summary

Slovak sports pony is a product of purposeful cross breeding of mares of thoroughbred warm-blood breeds kept in Slovakia, mainly the Arab and Slovak warm-blood breeds, with sires of the pony breed, first of all the Welsh pony, the German riding pony, and in the second phase with the English half-bred horse. The inter se mating is applied subsequently. The blood proportion of the used breeds in the final products is not enumeratively determined.The Slovak sports pony is a general utility horse of draught-saddle type with saddle type prevailing. It corresponds with the type big sports horse by its exterior and form of body proportions. It is intended for riding training of children and youth at the age of 8 - 16 years, sports, recreation riding and hipporehabilitation. The height at withers of the Slovak sports pony varies from 140  to 148 cm. It has a graceful exterior, correct, solid limbs and it is marked by very good efficiency. It moves well in space and is good at jumping. It has a lively temperament at work and a calm temperament at treatment, it is of firm constitution with very good character.

Key words: Pony, horses, reading

 

Slovenský športový pony je produkt cieľavedomého medziplemenného kríženia kobýl ušľachtilých teplokrvných plemien koní chovaných na Slovensku, najmä plemena arabského        a slovenského teplokrvníka, so žrebcami plemien pony, najmä velšského pony, nemeckého jazdeckého pony a v druhej fáze anglického polokrvníka. Nasledovne sa uplatňuje párenie inter – se. Podiel krvi použitých plemien nie je u finálneho produktu taxatívne stanovený.

Tvorba Slovenského športového pony začala v roku 1980 v rámci riešenia výskumnej rezortnej úlohy, ktorej gestorom bol prof. Ing. Dušan Medvecký, DrSc. Cieľom šľachtiteľského programu bolo vytvoriť typ koňa pre jazdeckú prípravu detí a mládeže, pre turistické a rekreačné jazdenie a na vykonávanie ľahších ťažných prác, a to na podklade medziplemenného kríženia našich ušľachtilých teplokrvných koní – kobýl so žrebcami plemena velšský pony. Finálny produkt mal predstavovať mnohostranne úžitkového koňa – prevažne jazdeckého typu, s výškou na kohútiku 140 cm palicovej miery, o hmotnosti 350 kg, s pokojným až živým temperamentom, dobrou povahou a živiteľnosťou.

Do základného matečného stáda bolo celkom nakúpených 26 kobýl. Plemenná skladba bola reprezentovaná 11 arabskými kobylami, 4 trakénskymi, 1 huculskou kobylou, 1 kobylou plemena Nonius a 9-timi kobylami slovenského teplokrvníka.

Na pripúšťanie týchto kobýl sa používal žrebec Branco plemena velšský pony sekcie "B", importovaný zo SRN, po otcovi Brokát, z matky Gisi po Greenacres Autumn Leaf. Žrebec je typickým predstaviteľom svojho plemena a vo svojej ušľachtilosti inklinuje k arabskému koňovi. Tento žrebec zanechal v chove 47 potomkov, z toho 23 kobýl a 24 žrebcov. Jeho potomstvo sa vyznačovalo ušľachtilosťou, bolo v požadovanom ťažno – jazdeckom type, s kohútikovou výškou palicovou 141,50 cm, s obvodom hrudníka 174,50 cm, s obvodom záprstia 17,95 cm       a hmotnosťou 347,61 kg. Tieto jedince svojim typom, exteriérom a výkonnosťou zodpovedali chovnému cieľu, čo je samozrejmé z hľadiska štiepenia vlôh pri prvej generácii.

V roku 1985 bol do chovu zaradený žrebec Shalom 775 plemena velšský pony sekcie "B", taktiež importovaný zo SRN, po otcovi Sir Pr. H. 571, z matky Downland Fleur 431          po Downland Dauphin. Tento žrebec pripúšťal vybrané kobyly F1 generácie. Žrebec predstavuje vyššiu variantu svojej kategórie, je mimoriadne ušľachtilý, má suchý fundament, priestrannú mechaniku pohybu a živý temperament. V roku 1983 sa stal na šampionáte velšských pony v Nemecku víťazom svojej triedy. Vzniknuté potomstvo z tohto kríženia bolo jemnejšej konštitúcie, s prevahou jazdeckého typu. Nedostatkom bola nižšia výška na kohútiku, v priemere 135,44 cm.

Z dôvodu, že kone F11 generácie nedosahovali v cieli vytýčené výškové parametre,           a zároveň požiadavkou chovateľskej verejnosti bolo mať koňa vysokého na hornej hranici kategórie koní pony, t.j. 148 cm palicovej miery, pristúpilo sa ku kríženiu kobýl F1 generácie       so žrebcom plemena anglický polokrvník. Použitý bol žrebec Luskáčik, po otcovi A 1/1 Scottish Rifle, z matky Lužica po Lotčik, sfarbením hnedák. Žrebec bol ušľachtilý, jemnej stavby tela. Tento žrebec výborne naviazal na genofond Slovenských športových pony. Hoci pôsobil v chove iba jednu pripúšťaciu sezónu, z ktorej zanechal 6 potomkov, jeho uplatnenie v chove je vynikajúce. V plemenitbe má zaradené 2 kobyly a 2 žrebcov. Potomstvo po tomto žrebcovi je požadovaného jazdeckého typu, veľmi vyrovnané, s priemernou kohútikovou výškou 145,25 cm, s obvodom hrudníka 173,69 cm, s obvodom záprstia 17,54 cm a s hmotnosťou 342,55 kg.        Pri skúškach výkonnosti jeho potomstvo dosahovalo výborné výsledky. Charakter a vynikajúca výkonnosť sa u týchto koní prejavila počas športovej testácie, keď žrebce Inor a Iber dosahovali vynikajúce výkony a zároveň pôsobili v chove ako pepinieri.

Za účelom upevnenia niektorých vlastností po žrebcoch Branco a Shalom 775 boli        do chovu zaradené žrebce Fain a Dukát.

Žrebec Fain, po otcovi Shalom 775, z matky Karneol 70 po Karneol, je ušľachtilý,          s prevahou jazdeckého typu, vyznačujúci sa veľmi priestrannou mechanikou pohybu a veľmi dobrým charakterom. Pri skúškach výkonnosti bol ako jediný z doterajších Slovenských športových pony hodnotený výslednou triedou SE. Tento žrebec je prototypom požadovaného typu malého koňa. Jeho prednosti boli ocenené aj na medzinárodnej výstave Agrokomplex 1999, kde získal titul „Šampión“ výstavy a v tom istom roku aj II. miesto na Prvej slovenskej výstave koní všetkých plemien. Jeho koeficient inbrídingu je 6,25 %. V plemenitbe je zaradený od roku 1990. Za toto obdobie dal 22 kobýl a 14 žrebcov. Je to dominantný žrebec, čo výrazne prenáša  na potomstvo. Jeho potomstvo je ušľachtilé, vyrovnané, s veľmi dobrou mechanikou pohybu a výbornými skokovými schopnosťami.

Druhým žrebcom z koní F1 generácie, zaradených do plemenitby, je žrebec Dukát,       po otcovi Branco, z matky Karneol 70 po Karneol, sfarbením tmavý ryšiak. Tento plemenník bol pri skúškach výkonnosti ohodnotený výslednou triedou E. Je typickým predstaviteľom svojho otca, je ušľachtilý, s dobrou mechanikou pohybu a výbornými skokovými schopnosťami. Jeho pravý brat Eben bol jedným z najúspešnejších športových pony v rámci športovej testácie a jeho pravá sestra je plemenná kobyla, ktorá za obdobie 12 rokov pôsobenia v chove dala 9 potomkov. V chove dal 18 kobýl a 13 žrebcov. V súčasnosti je jeden jeho syn v príprave na skúšky výkonnosti. Celkovo môžeme tohto žrebca charakterizovať ako výborného producenta športových pony pre výcvik detí.

 

 

Na základe výborných výsledkov potomstva po žrebcovi Luskáčik boli v roku 1994 zaradení do chovu jeho synovia: žrebec Inor z matky Aida (po Branco, z Watani 16) a žrebec Iber z matky Búrka (po Branco, z Rybana po Shagya).

Hlavným plemenníkom z tejto dvojice polobratov bol žrebec Inor, ktorý za 4 roky pôsobenia v chove zanechal po sebe 13 kobýl a 17 žrebcov. Tento žrebec vynikal elegantnou stavbou tela, ušľachtilosťou, suchým a pevným fundamentom, výborným charakterom                a výkonnosťou. Tieto svoje vlastnosti dominantne prenášal na potomstvo, čoho dôkazom je, že od pripúšťacieho obdobia v roku 2000 pôsobia v chove dvaja jeho synovia: Nestor a Nektár.

Žrebec Iber bol využívaný hlavne na športovú testáciu a v roku 1998 bol odpredaný     do zahraničia, kde v súčasnosti pôsobí ako pepinier. Žrebec vynikal veľkou eleganciou, úžasným charakterom a vynikajúcou športovou výkonnosťou. Jeho tri dcéry sú v súčasnosti zaradené      do prípravy na skúšky výkonnosti.

V roku 1997 bol do chovu Slovenského športového pony zaradený z Nemecka zakúpený Nemecký jazdecký pony Navaro, po otcovi Navarino z matky Mischa po Ury. Top Secret.         K tejto variante sme pristúpili z dôvodu rozšírenia krvnej základne a zároveň z dôvodu, že Nemecký jazdecký pony vznikol taktiež medziplemenným krížením arabských a anglických teplokrvných koní s velšským pony. Žrebec Navaro je ušľachtilého exteriéru, dobrého charakteru a veľmi dobrou vlastnou výkonnosťou. Jeho pôvod v Nemecku patrí medzi najvyhľadávanejšie. Jeho matka Mischa, import z Anglicka, má 4 synov, ktorí pôsobia v chove Nemeckého jazdeckého pony ako pepinieri. Prvé potomstvo po žrebcovi Navaro sa narodilo v roku 1998.     Z 12 narodených malo 8 žriebät vážny exteriérový nedostatok – tzv. špalíkové kopyto a 4 žriebätá mali rybie oči. V nasledujúcom roku sa tieto nedostatky objavili už iba u dvoch z ôsmych narodených žriebät. Tieto vážne exteriérové chyby potomstva boli podľa nášho názoru spôsobené vplyvom génov recesívneho účinku, pretože uvedené nedostatky sa v minulosti v tomto chove nevyskytli. Na základe toho bol vyššie uvedený žrebec z chovu vyradený. Je to  pre chov Slovenského športového pony veľká strata z toho dôvodu, že bude veľkým rizikom zaradenie týchto koní do chovu i napriek tomu, že okrem uvedených exteriérových chýb bolo jeho potomstvo veľmi vyrovnané, v požadovanom type s výbornou hornou líniou.

Koncom roku 1998 uhynul žrebec Inor a bolo potrebné do experimentálneho chovu Slovenského športového pony zaradiť ďalšieho žrebca. Na základe výborného potomstva         po žrebcoch Luskáčik (po Scottish Rifle) a Inor (po Luskáčik) a pre zachovanie ich línie bol v roku 1999 do chovu zaradený anglický plnokrvník Nikola, po otcovi Scottish Rifle, z matky Ninsoarea po Median. Tento žrebec s vynikajúcou dostihovou kariérou (víťaz St. Leger) bol zaradený v plnokrvnom chove do NTB registra a z tohto dôvodu sa využíval hlavne v polokrvnom chove, kde zanechal veľa výborného potomstva. Jeho potomstvo a tým aj jeho naviazanie na Slovenské športové pony ešte nemôžeme hodnotiť, pretože až v tomto roku sa narodilo jeho prvé potomstvo s uvedeného kríženia. Predpokladáme, že ako jeho polobrat Luskáčik, tak aj on naviaže na tento chov veľmi dobre.

Od roku 2000 pôsobia v chove Slovenského športového pony dvaja synovia žrebca Inor, a to Nestor z Havany (po Shalom 775, z Tobrok 33 po Tobrok) a Nektár z Haleny (po Shalom 775, z Azalka po Tobrok). Koeficient inbrídingu je u týchto žrebcov 3,08 %. Oba žrebce budú využívané na pripúšťanie kobýl F1 a F11 generácie. Žrebce sú typickými predstaviteľmi línie Scottish Rifle, sú požadovaného moderného jazdeckého typu, ušľachtilé, s veľmi dobrou mechanikou pohybu a výbornými skokovými schopnosťami. Zároveň sa v tomto roku podrobujú športovej testácii.

 

Šľachtiteľský program Slovenského športového pony sa začal realizovať v roku 1980 výberom kobýl teplokrvných plemien koní chovaných na Slovensku. Z 25 zakladateliek tohto chovu v súčasnosti pôsobí v chove už iba potomstvo 13 pôvodných kobýl. Toto zredukovanie je dôsledkom prísnej selekcie ich potomstva, ktorá je základom pri tak málopočetnej populácii, akou je chov Slovenského športového pony. Za uvedené obdobie tvorby tohto typu koňa pôsobilo v chove 12 plemenníkov piatich plemien a 74 kobýl, z ktorých sa narodilo 236 žrebät. Z toho počtu bolo 122 kobýl a 114 žrebcov.

V súčasnom období je na Slovensku v chove zaradených 52 kobýl, z toho v našom experimentálnom chove 30 kobýl a 6 plemenných žrebcov. U populácie týchto koní je kolaterálny koeficient príbuznosti 2,014 % s variabilitou 22,99 %. U žrebcov dosahuje tento koeficient hodnotu 1,756 %, ale s vysokým percentom variability až na úrovni 38,11 %. Koeficient inbrídingu v kategórii žrebcov je 4,67 %, u plemenných kobýl 4,27 % a u celej populácie Slovenského športového pony je na úrovni 5,95 %.

Pri hodnotení podielu krvi jednotlivých plemien koní, zastúpených na tvorbe Slovenského športového pony, je vidieť, že v kategórii žrebcov aj kobýl je podiel krvi velšského pony najväčší - v priemere 37,5 %, resp. 50,00 %. Najmenší podiel u žrebcov tvorí podiel arabskej krvi 16,70 %, čo je opak podielu v kategórii kobýl kde je percentuálne zastúpenie araba dosahuje až 29,80 %.

Zo zistených biometrických údajov telových mier Slovenských športových pony môžeme konštatovať, že kone sú vo veľkosti telových proporcií vyrovnané a dosahujú v cieli vytýčené parametre. Na základe uvedených zistení bol v roku 1998 vypracovaný štatút Slovenského športového pony, čím sa uvedený typ koňa po legislatívnej stránke dostal na úroveň ostatných plemien koní chovaných na Slovensku. Tento štatút určuje fenotypový štandard Slovenského športového pony pre zaradenie kobýl a žrebcov do plemenitby.

Slovenské športové pony vynikajú pevnou konštitúciou, ktorá je v širšom zmysle chápaná ako životná energia jedinca. Táto ich odolnosť voči nepriaznivým vplyvom telesnej námahy je daná skutočnosťou, že zakladateľkami Slovenského športového pony boli prevažne arabské kobyly, ktorých konštitúcia je primerane pevná, so suchým korektným fundamentom, požadovanou ušľachtilosťou a dobrým zdravím. Svoju konštitučnú pevnosť preniesli na svoje potomstvo, ktoré ju teraz prezentuje ako jednu zo svojich predností.

Z pohľadu hodnotenia výkonnosti môžeme konštatovať, že výsledky z domácich a zahraničných pretekov nám potvrdzujú výborné skokové schopnosti Slovenských športových pony, s ktorými môžu v základných parkúroch úspešne konkurovať veľkým športovým koňom. Tieto výsledky sú o to cennejšie, že na týchto koňoch štartujú deti vo veku 8 – 16 rokov,           čo dokumentuje veľmi dobré charakterové vlastnosti týchto koní. Tým sa zároveň prezentuje hlavný cieľ tvorby tohto typu koňa, ktorý je určený na jazdecký výcvik detí a mládeže vo veku 8 – 16 rokov.